Štolové schwarzwaldské hodiny

Featured Image

V roce 1987 byly do sbírek tehdejšího Okresního muzea v Náchodě předvedeny fondy Památníku města Police nad Metují. Mezi převedenými sbírkovými předměty najdeme také štolové schwarzwaldské štítové hodiny.

Švarcvaldky, černolesské hodiny, selské hodiny, německé hodiny – to všechno jsou lidové názvy pro hodiny, které se začaly vyrábět v půli 17. století na jihozápadě Německa v oblasti Černého lesa (Schwarzwald). Jejich výroba se později rozšířila i do Čech. V 19. století se stal Schwarzwald vedoucím světovým hodinářským centrem. Hodiny, které dnes představíme, byly vyrobeny někdy v 1. polovině 19. století. Jedná se o takzvané štolové hodiny, mladší vývojovou variantu schwarzwaldských hodin. Nejstarší schwarzwaldské hodiny používaly celodřevěné lihýřové strojky. Ty byly po roce 1740 postupně nahrazovány stále ještě celodřevěnými strojky s vřetenovým krokem a krátkým kyvadélkem umístěným před přední desku hodinky. Tento mechanizmus byl přibližně kolem roku 1760 nahrazen strojky s takzvanou černolesklou kotvou. Zrodily se tak štolové hodiny.

Štolové hodiny mají černolesklý kotvový krok a polodřevěné strojky s kovovými ozubenými koly a dřevěnými osami. Kyvadlo je u nich umístěno již za zadní deskou stroje. Aby se tam mohlo volně pohybovat, jsou hodiny od stěny odsazeny trojicí sloupků, nazývaných německy „die Stolle“. Od toho také tyto hodiny získaly svůj název (štolové). Přibližně kolem roku 1800 byl původně plochý čelní štít hodin nahrazen zaobleným lakovaným malovaným štítem. Typický byl bílý podklad doplnění květinovou výzdobou, nejčastěji takzvanou jablíčkovou růží (Apfelrosen). Zde představené štolové hodiny mají čelní šít navíc upravený pomocí štuku, kterým je vytvořeno vystouplé plastické mezikruží číselníku. Tyto konkrétní hodin mají nejen klasický bicí mechanismu, ale i budík. Bití a zvonění zajišťoval spirálový gong v zadní části strojku a vrchní mosazný zvonek. Budík se nastavoval pomocí malého mosazného číselníku umístěného na přední desce hodin na ose ručiček. Štolové hodiny se vyráběly až do 40. let 19. století, kdy byly vytlačeny hodinami s modernějšími a ploššími schottenskými strojky.

Mgr. Jan Tůma

17 února, 2022

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow