Ediční činnost

Jednou z činností Muzea Náchodska je také ediční a vydavatelská činnost. Muzeum vydává periodické i neperiodické publikace a také propagační materiály k expozicím a jednotlivým výstavám.

objekty_cover_img
Lidové podmalby na skle

Mezi periodické publikace vydávané Muzeem Náchodska se řadí především Náchodské muzejní noviny, které vycházejí od roku 2015 dvakrát ročně (případně jednou ročně jako dvojčíslo) a jsou bezplatně k dispozici v tištěné i digitální podobě. Mezi lety 1985 a 2012 vydávalo muzeum také vlastivědný sborník Náchodsko od minulosti k dnešku (vyšlo celkem sedm dílů).

K propagaci výstav slouží především drobné propagační materiály, ale také katalogy. Mezi ně patří například:

  • Katalog vějířů ze sbírky Muzea Náchodska, Barbora Libřická, Náchod 2022.
  • Lidová roubená architektura Kladského Pomezí – mizející tvář krajiny, Jan Tůma, Náchod 2011.
  • Léčitelství na Náchodsku, Vladimír Svatoň, Náchod 2013.
  • Bible v dějinách knižní kultury, Pavlína Nývltová, Náchod 2015.
  • Lidové podmalby na skle ze sbírek Regionálního muzea v Náchodě, Luboš Kafka, Praha 2016. (Ve spolupráci s PhDr. Lubošem Kafkou z Etnografického ústavu AV ČR byla v roce 2016 vydána publikace Lidové podmalby na skle ze sbírek Regionálního muzea v Náchodě. Katalog reprezentativním způsobem představuje sbírku všech podmaleb našeho muzea s fotografickou dokumentací a podrobným popisem. Její vznik byl podpořen finančním příspěvkem MK ČR)

Mimo to muzeum prezentuje výsledky bádání svých pracovníků. Na tomto místě lze zmínit především publikace bývalého ředitele muzea PhDr. Václava Sádla (Odboj občanů okresu Náchod v zahraničních pozemních jednotkách (1936–1945); Egon Hostovský a rodný kraj; Běloveská tragédie – příčiny a následky; Náchod za Protektorátu; Aby se nezapomnělo… Příběhy obětí nacistické perzekuce z Náchodska, Hronovska, Policka a Českoskalicka 1938–1945), či historika PhDr. Ladislava Hladkého (Hronov a Dějiny; Hronov a jeho Muzeum).

Kde lze publikace zakoupit?

Některé z publikací vydaných Muzeem Náchodska (respektive Okresním muzeem v Náchodě a Regionálním muzeem v Náchodě) jsou k zakoupení na pokladnách v expozicích Muzea Náchodska v Náchodě, Hronově, Polici nad Metují a v Pevnosti Dobrošov.

Publikace je také možno objednat e-mailem na adrese meisnerova@muzeumnachodska.cz, případně písemně na adrese

Muzeum Náchodska
Masarykovo náměstí 1
547 01 Náchod

Publikace vám následně zašleme na vámi zvolenou adresu poštou na dobírku.

bg-botttom-obecne
trn-cerny

Seznam dostupných publikací

Featured Image
Online archiv Náchodských muzejních novin od roku 2015
Featured Image
Dostupné online
Featured Image
Cena: 50 Kč
Featured Image
Cena: 240 Kč
Featured Image
Aktuálně nedostupné

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow