Slunečník kněžny Zaháňské

Featured Image

Část předmětů osobní povahy z vlastnictví kněžny Kateřiny Vilemíny Zaháňské můžete najít ve stálé expozici Muzea Náchodska. Jedním z takových předmětů je menší slunečník s pracně vyřezanou kostěnou rukojetí, která je navíc opatřena dvěma klouby. Jeden umožňoval natáčet slunečník podle potřeby proti slunci, druhý jej dovoloval složit na polovinu. Střecha slunečníku je potažena smetanově hedvábnou tkaninou s vyšívaným vzorem drobných modrých kvítků.

Slunečníky patřily, stejně jako jiné módní doplňky, k nezbytné výbavě žen především ze zámožnějších vrstev obyvatelstva. Nebylo nic neobvyklého, že dámy měly slunečníky barevně a velikostně přizpůsobené ke garderobě. Chránily je před slunečními paprsky, neboť se cenila bílá pleť bez pigmentových skvrn. Opálená pleť patřila mezi atributy manuálně pracujících. Zvláště oblíbené byly slunečníky během výletů do přírody.

Restaurování slunečníku v roce 2022

Před restaurátorským zásahem byl slunečník značně znečištěný organickými i anorganickými nečistotami. Svrchní i spodní hedvábná tkanina měla značné poškození, části materiálu na spodní straně chyběly a výšivky byly uvolněné.

Jelikož se jedná o slunečník typu „knicker“, který je velmi typický pro 40. léta 19.stol., ze smetanového hedvábí s vyšívanými modrými květy (svrchní tkanina), jemného hedvábí plátnové vazby (spodní tkanina) s rukojetí a špicí ze slonoviny, navíc v minulosti vlastněný kněžkou Kateřinou Vilemínou Zaháňskou, podařilo se nám získat na jeho restaurování dotaci z fondů Ministerstva kultury.

Základem restaurátorského zásahu bylo čištění a dezinfekce. Ze slunečníku byla sejmuta svrchní i spodní textilie. U svrchní textilní části muselo dojít ke zkouškám zápustnosti barev a poté byl zvolen vhodný způsob čištění tamponováním pěnou z anioaktivního tenzidu (Spolapon AOS 146, pH 6,7, 25 °C) s postupným vymýváním destilovanou vodou a s okamžitým dosoušením vlahým vzduchem. Spodní textilie byla celoplošně naskeletována šitím na dobarvené podkladové hedvábí a překryta krepelínou, která byla na díl našita. Jedná se o celoplošné prošití po obvodu v pruzích po 2 cm, při kterém dojde ke zpevnění v osnově i útku a zároveň je poškozený materiál chráněn proti oděru. U svrchní textilie bylo možné pouze místní podložení poškozených míst a skeletování šitím speciální skeletovací nití. Restaurované textilie jsou našity zpět na kostru slunečníku.

Stav před restaurátorským zásahem

Stav po restaurátorském zásahu

Foto a popis předmětu: Zuzana Červenková

24 října, 2023

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow