Psací stroj MERZ – Universal

Featured Image

          Na začátku tohoto roku Muzeum Náchodska získalo psací stroj značky Merz - Universal. Nový přírůstek byl zařazen do kulturně-historické sbírky, konkrétně do fondu psacích a kancelářských potřeb. V pořadí již čtyřicátý devátý psací stroj ve sbírkách muzea je zajímavý především svou historií.

První zpráva o jakémsi mechanickém psacím stroji pochází již z roku 1714 – jeho podoba se však nedochovala. V 70. letech 19. století začal jeden americký podnik na výrobu zbraní vyrábět první psací stroje, které po několika letech zdokonalování již obsahovaly přeřaďovač "shift" pro možnost psaní velkých a malých písmen pomocí totožných kláves. Byl to tzv. Typewriter. Postupným vylepšováním si psací stroje získaly oblibu, jelikož lidé zjistili, že usnadňují práci. Výroba přenosných psacích strojů Merz-Universal začala již roku 1926 v závodu Mertz-Werke ve Frankfurtu nad Mohanem. Tento konkrétní exemplář ale pochází až z roku 1930. Pro nás je však zajímavé, že stroj má vztah k Náchodu.

Psací stroj do muzea darovala Květoslava Rotterová z Náchoda. Stroj patřil její babičce a dědečkovi, Marii Rotterové a Romanu Rotterovi. Ti bydleli na náměstí v Náchodě v horním patře budovy čp. 68. Dnes se zde nachází Café bar U Lípy. V dolním patře bývala galerie výtvarného umění, kde se vystavovaly obrazy. Paní Rotterová vzpomíná, jak babička ráda sedávala u okna, pozorovala dění na náchodském náměstí a psala na stroji. Psací stroj využíval i dědeček, který byl povoláním truhlář.

Psací stroj později skončil uložen u vnučky, která žila ve Slunečné ulici v Náchodě. Když ho vnučka darovala do muzea, psací stroj se po letech vrátil zpátky na náchodské náměstí, byť do jiné budovy. Dnes je uložen v depozitáři muzea ve staré radnici čp. 1, kde čeká na badatele, či vystavení na některé z tematických výstav Muzea Náchodska.

Mgr. Eliška Borůvková

17 února, 2022

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow