Náchodská synagoga

Featured Image

Náchodská židovská obec patřila v minulosti mezi nejstarší židovské komunity v Čechách a největší v Hradeckém kraji. 

První zmínka o židovské modlitebně zaznamenaná v městských Náchodských knihách, se datuje k roku 1596. Pravděpodobně šlo o dřevěnou stavbu, která při velkém požáru v roce 1663 vyhořela. Proto došlo k rozhodnutí postavit novou, tentokrát již zděnou budovu synagogy. Stavba s barokními prvky byla dokončena roku 1777. O sto let později byla přestavěna. Tato událost se odrazila i v uvedeném letopočtu 5637, který byl vetknut nad hebrejský nápis nad vchodem a odpovídá našemu letopočtu 1877.

Svou podobu si synagoga podržela až do doby nacistické okupace, kdy začala její devastace. Synagoga byla nejprve vyrabována a poté sloužila jako skladiště nakradeného majetku z likvidovaných židovských domácností. Její chátrání pokračovalo i po válce, neboť z původního počtu přibližně 290 náchodských Židů se domů z koncentračních táborů vrátilo pouhých 16. Nakonec bylo roku 1964 rozhodnuto o její demolici.

Několik původních předmětů ze synagogy je uloženo v Muzeu Náchodska. Jedná se například o různé textilie či ozdoby na Tóru. V muzejní expozici si můžete prohlédnout i kožené vědro na vodu používané v náchodské synagoze a datované rokem 1781. Jedná se o zcela výjimečný předmět, neboť jde (společně s druhým vědrem ze sbírky muzea) o jediné známé dochované kusy z prostředí židovských komunit.

Mgr. Blanka Nešetřilová

Prohlédněte si další sbírkové předměty!

4 ledna, 2024

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow