Muzeum Náchodska zahájilo výstavu Náchod 1254!

Featured Image

V sobotu 15. června zahájilo Muzeum Náchodska slavnostní vernisáží výstavu Náchod 1254. Ta návštěvníky seznámí s nejstaršími dějinami města v období středověku, postavou rytíře Hrona – zakladatele města a také s obchodní stezkou, která spojovala Prahu s Krakovem.

Náchod letos slaví výročí 770 let od první písemné zmínky o městě. Muzeum Náchodska k této příležitosti připravilo výstavu nazvanou Náchod 1254, která návštěvníky seznámí s nejstaršími dějinami města v období středověku. V sobotu 15. června výstavu během slavnostní vernisáže otevřelo veřejnosti. Vernisáže se zúčastnili zástupci zřizovatele muzea (Královéhradeckého kraje) hejtman Mgr. Martin Červíček a náměstkyně hejtmana Mgr. Martina Berdychová, zástupci vedení města Náchoda i široká veřejnost. 

Samotná výstava je rozdělena do tří částí. První část návštěvníky provede středověkým městem a seznámí je s postupným vývojem Náchoda. Pro tento účel vytvořilo muzeum audiovizuální projekci, která je promítaná na trojrozměrný model náchodského údolí. Druhá část návštěvníkům představí postavu zakladatele města rytíře Hrona a předměty spojené s přesunem původní osady na místo, kde se dnes nachází centrum města. Poslední část prezentuje důležitou kupeckou stezku, která skrze Náchod vedla z Prahy do Krakova. Celá výstava je doplněna o audionahrávky, vizuální projekce a kulisy dotvářející atmosféru středověku. Vyzkoušet si můžete také dobové oděvy, mučící nástroje a na památku si vyrazíte pamětní brakteát – jednostrannou minci z období vlády Václava I.

Výstava je přístupná v rámci běžné otevírací doby Broučkova domu na Masarykově náměstí v Náchodě až do 12. ledna 2025. Více informací naleznete na www.muzeumnachodska.cz

Kontakt pro média:
Tomáš Menec, e-mail: menec@muzeumnachodska.cz, tel.: 736 102 118

Tiskovou zprávu s fotografiemi k použití si můžete stáhnout ZDE.

16 června, 2024

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow