Lihýřové hodiny

Featured Image

Dne 30. prosince 1939 byl do sbírek muzea v Hronově zapsán strojek schwarzwaldských lihýřových bicích hodin, který lze datovat do 1. poloviny 18. století. Celodřevěný strojek s vřetenovým krokem a lihýřem má jicí a bicí mechanismus umístěný za sebou v dřevěném rámu. Přední deska s ciferníkem se bohužel nedochovala. I tak se jedná o velmi cenný muzejní exponát.

Lihýřové hodiny patří k jedněm z nejstarších mechanických hodin. Lihýř bylo dvouramenné vahadlo se závažími, která pomocí svislé paletové hřídele se dvěma paletami složilo k regulování chodu hodin. Lihýřový mechanismus se používal již ve středověku na věžních hodinách a dokonce i v 16. století v prvních kapesních hodinkách. Obecně byl používán zhruba do poloviny 17. století. Nejdéle se udržel v oblasti Schwarzwaldu, kde ho používali místní výrobci celodřevěných hodin až do poloviny 18. století. Teprve v té době byly lihýře nahrazovány praktičtějším kyvadlem. Kyvadlo bylo u schwarzwaldských hodin poprvé použito roku 1740. Tyto první kyvadlové hodiny měly – podobně jako ty lihýřové – celodřevěné stojky a vřetenový krok s krátkým kyvadélkem umístěným před přední desku hodinky. Kyvadélko bylo lidově nazýváno „Kuhschwanz“ (kravský ocas). Vřetenový krok byl pak používán až do sklonku 18. století, kdy byl definitivně nahrazen černolesklým kotvovým krokem. Ten se ve Schwarzwaldu používal přibližně od roku 1760. Tyto hodiny lze rozpoznat již na první pohled – kyvadlo se u nich totiž přesunulo za zadní deskou stroje. I tyto hodiny se dostaly do sbírek muzea v Hronově. Některé z nich představíme v dalších dílech tohoto seriálu.

Mgr. Jan Tůma

17 února, 2022

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow