Kočárek vyrobený Václavem Pavlisem z Náchoda

Z předmětu, jenž odpočíval několik desetiletí ve sklepě rodinného domu, se díky zásahu konzervátorské dílny, vyklubal krásný výstavní kousek.

Dětská hračka věrně kopíruje kočárky, v nichž se děti vozily ke konci 20. let a do poloviny 30. let 20. století. Těmto skříňovým kočárkům se říkalo anglické, neboť nové trendy v oboru přicházely právě z této kočárkové velmoci. V módě byly tmavé barvy a dbalo se na to, aby korbička i střecha byly stejně barevné. Na boku se pak objevovaly plastické vzory inspirující se dobovými uměleckými směry, např. secesí či stylem art deco.

Kočárek je zajímavý tím, že se na něm dochovala cedulka, která prozrazuje, že ho zhotovil výrobce dětských kočárků Václav Pavlis Náchod, Plhovská tř. 87. A v Náchodě také sloužil ke hraní – víme, že se s ním na počátku 30. let minulého století proháněla po Plhově malá Olinka.

Mariana Poláková

25 října, 2016