Cestovní taška kněžny Zaháňské

Featured Image

Ve sbírce Muzea Náchodska se nachází osobní předměty kněžny Kateřiny Vilemíny Zaháňské, mezi které patří i její cestovní taška. Tu jsme v roce 2022 nechali zrestaurovat a vy si teď můžete prohlédnout, jak se její stav změnil.

Taška je dlouhá 60 centimetrů, široká 42 centimetrů a hluboká 11 centimetrů. V celé ploše je zdobená pruhy s vlnitými okraji. Jeden pruh tvoří vlněná tkanina smetanové barvy s vetkaným vzorem a aplikovanými stylizovanými lístky břečťanu z kůže. Druhý pruh je háčkovaný z různobarevných vln krátkým sloupkem. Horní a spodní část je z černého vlněného sukna zdobena rovněž aplikací lístků břečťanu. Vnitřní strana kabely je z lněného plátna světle hnědé barvy. V horní části je kovový rám se zapínáním a dvěma krátkými uchy. Ucha jsou z lněného provazu obšitá kůží.

Cestování bylo dlouhou dobu v historii spíše výsadou mužů. V 19. století se do různých studijních cest po Evropě začaly pouštět také mladé šlechtičny a dívky z lepší společnosti. Tyto studijní cesty si však nemůžeme představovat jako bujaré kavalírské cesty mladé aristokracie v 16. století. Mladá dáma cestu neabsolvovala sama, ale v doprovodu matky, příbuzných i služebnictva. Cestování pro ni znamenalo způsob uvedení do společnosti a možnost nalezení vhodného sňatku.

Stav před restaurátorským zásahem:

Stav po restaurátorském zásahu:

Foto a popis předmětu: Zuzana Červenková

17 června, 2023

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow