Tomáš Gavlas

Featured Image

Tomáš žije v Praze, kde se 11. května 1987 narodil. Vystudoval kulturologii na Univerzitě Karlově. Má rád svobodu, poznání a jednoduchost. S oblibou putuje krajinou, jezdí na chatu u Vltavy, sedí s lidmi u ohně a pokouší se naplňovat své životní poslání. Velký zdroj inspirace nejen pro psaní, ale i pro přemýšlení, nachází ve starých náboženských a filozofických textech a na dálkových poutích. Dnes putuje už přes patnáct let, silně ho ovlivnila pouť svatého Ignáce, pouť svatého Františka z Assisi, norská pouť divočinou, tzv. The Østerdalen Path, nebo přechod Negevské pouště. Od roku 2021 poskytuje službu Doprovázených poutí. Tomáš je přesvědčený, že každý v sobě máme svůj vlastní zdroj energie a inspirace, který nám pomáhá putovat po správné cestě. A že rezignace na naše vnitřní volání, na svědomí, na boží volání, na daimonion je jedním z největších pochybení, které můžeme v životě udělat.

První pouť Camino Francés absolvoval ve svých dvaceti letech. O dva roky později si ho pouť přivolala zpět a vydal se do Santiaga znovu, tentokrát přes Camino Norte a Camino Primitivo až na Finisteru. V té době studoval kulturologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a svůj zájem o téma poutí využil i v rámci akademického bádání. V roce 2016 absolvoval pouť svatého Ignáce z Loyoly, která mu zprostředkovala hluboký duchovní zážitek. Od té doby věří, že pouť má terapeutický potenciál a může být prostředkem k transformaci. Hlubokou zkušenost mu dala také pouť svatého Františka z Assisi, ale i norská pouť divočinou The Østerdalen Path. V roce 2022 přešel Negevskou poušť v Izraeli, o tomhle krásném zážitku si můžete poslechnout podcast, nebo prohlédnout fotoalbum. Prochodil i několik českých poutních tras. Putování se pro něho postupně stávalo něčím posvátným. Rád o samotě odchází do lesů a na vyhlídky v okolí Prahy, a ať mu bylo v životě jakkoliv těžko, putování ho vždy vrátilo do rovnováhy.

V rámci projektu Živoucí pomezí je lektorem poutní vycházky na Ostaš, která se uskuteční 1. června 2024 a nese název Poutníku, nahlédni do nitra sebe i skal.

16 dubna, 2024

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow