Sudetská NOC aneb … Za Pasami by to nešlo

Featured Image

Budova barokní školy v Polici nad Metují
29. června v 18 hodin

PÁSMO LITERATURY, HUDBY A GRAFIKY GENERACE ZTRACENÉ V SOUČASNÉM POHRANIČÍ
Běsi (kytara & řev) | CKKVK. Jakoby. (něco jako obrazy) | F. Z. (Orfeus z Horní Dolní)

Dresscode ve stylu «Fin de siècle» doporučen, při vstupu v kšandách pohárek kontušovky zdarma.
Akce se koná pod záštitou Muzea Náchodska – Regionálního muzea v Náchodě.

 


Sudetská NOC aneb … Za Pasami by to nešlo

Jakub Gruss (F. Z.) a Jan Hamerský (Běsi) si prohodili místa. Kuba v rodné Jaroměři nezavadil o fleka, a tak za ním odešel do kláštera v Broumově. Obdobně se Broumovák Honza vydal k Jaroměři vstříc josefovské pevnosti.

Spojuje je i to, že přispívají do kulturních časopisů Full Moon a The Aardvark. Jejich články balancují na hraně publicistiky, poezii a toho, co jsou ještě editoři svolní pustit ven. Píšou i poezii jako takovou. Kuba na plný úvazek, Honza nárazově pro hudební projekt Běsi. Krom toho vzhlížejí k jiným dvěma literárním samorostům, Josefu Váchalovi a Ladislavu Klímovi.

Pod vlivem jejich expresivní tvorby (a taky pár piv) si vysnili oslavu života na okraji republiky i společnosti. Toto pásmo hudby, literatury nazvali „Sudetská noc“. Shodli se, že se nemůže konat nikde jinde než ve stylovém prostředí staré školy v Polici nad Metují. Odtud je to totiž jen pár kilometrů od fary Sigismunda Boušky, kde Josef Váchal krátce pobýval.

Přibrali do party výtvarnici Máju (CKKVK.Jakoby), která speciálně pro Starou školu i Sudetskou noc připraví sadu grafik inspirovaných jejich poezie. K vidění budou pouze po dobu představení, které 29. června 2018 začne v 18:00.

O autorech

CKKVK.Jakoby

Absolventka SŠPTP ve Velkém Poříčí. Věnuje se fotografování, graffity a street artu. Své práce prezentovala loni na umělecké přehlídce Špitál Art v bývalé vojenské nemocnici v Josefově.

Běsi

Zinscenovaná terapie tohoto „One-man píčuse“ začala loni poté, co na své sebevražedné misi dokonal hudební projekt Anthropoid. Vaří z týchž surovin, přepálených kytar a řevu. Prokládá je mluveným slovem a odkazy na německé preromantiky, ruské realisty i čs. popkultur.

  1. Z.

Zaměřuje se převážně na poezii, drobné momentky a idyly. Hlavní inspirací jsou však mu cesty sudetskou krajinou a sny. Velmi rád se uchyluje k fabulacím na pomezí reality a neskutečna či k eschatologickým tématům; není mu cizí ani barokní mystika a secesní křehkost. Vydal drobnou punkovou bibliofilii "Pomezí", která je první částí drobné cestovní pentalogie.

 

 

 

 

 

 

28 června, 2018

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow