Rakouský voják v polním tažení v roce 1866

Muzeum Náchodska zve ve středu 6. října 2021 v 17 hodin do přednáškového sálu v prvním patře Staré radnice čp. 1 na Masarykově náměstí v Náchodě na další přednášku z cyklu muzejních sedánků. Tentokrát Mgr. Matouš Holas z katedry archeologie FF UHK přiblíží každodennost rakouského vojáka v polním tažení v roce 1866. Mnohé historické prameny se zmiňují o strastech rakouských vojáků během války roku 1866. Nový mezioborový výzkum může podrobněji nastínit útrapy mužů bojujících proti postupující pruské armádě a doplnit tak známé historické zdroje. Narůstající množství archeologických pramenů umožňuje nově rekonstruovat přesnější podobu vojenské výbavy zajišťující vojákovi funkčnost zbraně, čistou uniformu, stravu či hygienu. Návštěvníci budou moci kompletní výbavu rakouského vojáka v polním tažení roku 1866 zhlédnout na přednášce v její ideální a přesné rekonstrukci.

9 září, 2021