PF 2021

Featured Image

Vážení přátelé Muzea Náchodska,

končící rok nebyl zvlášť nakloněn osobním setkáním. I nyní, v adventním čase, vás mohu pozdravit pouze takto virtuálně.

Rok 2020 pro nás znamenal zcela novou zkušenost, nejen v kultuře. Samozřejmě se to dotklo i všech poboček muzea. Z pravidelných muzejních sedánků se uskutečnily pouze tři, dílničky pro děti na tom nebyly o moc lépe, mnoho výstav bylo předčasně uzavřeno, jiné jsme přesunuli na později. Na příští rok?

Nechceme si ale stěžovat! Jsou instituce, které se letos nestihly ani nadechnout. Co prožívají třeba kolegové divadelníci, to si asi nedokážeme ani představit. Nová situace si vynutila nové přístupy. Povzbuzující je, co vše se uskutečnit podařilo. Pozornost jsme po první vlně pandemie soustředili na velkou výstavu k výročí třicetileté války, která přinesla své ovoce v podobě vysoké návštěvnosti a kladného ohlasu vás, návštěvníků. Opomenout nesmím ani komentované prohlídky kláštera v Polici nad Metují, kde jsme pokaždé hlásili naplněnou kapacitu. Nebo malování kávou v rámci konání Jiráskova Hronova. Malovali jste všichni, malí i velcí, a kolikrát jsme se skoro nevešli do prostor, kde jsme se k tvoření scházeli.

Naplno jsme využili nedlouhého předvánočního znovuotevření muzeí. Připravili jsme výstavu betlémů v Náchodě, retro hraček v Polici nad Metují, v Hradci Králové představili fotografie prvorepublikového opevnění tehdy a dnes. Stihli jsme uskutečnit adventní trh regionálních výrobků v polickém klášteře, nachystat výzdobu Jiráskova rodného domku a s kolegy z dalších institucí uspořádat mezinárodní konferenci v Broumově. I po dalším uzavření muzeí máte stále možnost vidět naše betlémy ve výlohách náchodských ulic, na plakátovacích plochách pak muzejní uličníky, představující formou plakátů pozoruhodné exponáty.

Rok 2021? Kdo dokáže předpovědět, jak dlouho stav uzavření potrvá? Nápady nás naštěstí neopustily. Máme k dispozici aspoň tento virtuální prostor, který možná může být jen chabou náhradou, avšak buďme za něj rádi. Díky němu s vámi můžeme být stále v kontaktu a nadále vás informovat o tom, že Muzeum Náchodska žije, co se v něm děje, co pro vás chystáme a na co se můžete těšit.

Vážení návštěvníci, rád bych vám jménem zaměstnanců muzea popřál klidné vánoční svátky. Děkujeme vám za přízeň! Do nového roku nechť všichni vstoupíme s nadějí a hlavně zdrávi. Buďme na sebe opatrní a dělejme maximum proto, aby se uzdravila ekonomika, kultura, školství, zdravotnictví, služby. Když se bude dařit jednomu oboru, bude z toho mít užitek i druhý. Všichni jsme provázáni.

Váš Sixtus Bolom-Kotari, ředitel Muzea Náchodska

23 prosince, 2020

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow