Ohlédnutí za letními akcemi a výstavami 2023

Featured Image

Dny pro rodinu

Ještě před vypuknutím letních prázdnin jsme se zúčastnili akce Dny pro rodinu, kterou každoročně pořádá Královéhradecký kraj. Před naší náchodskou expozicí jste si mohli zahrát zábavnou deskovou hru, během které jste bojovali o hrady v okolí Náchoda. Kromě toho jsme měli připravenou vystřihovánku Jana Koldy ze Žampachu, husitského velmože a maskota našich náchodských poboček, kterého jste si po vystřihnutí mohli rozpohybovat.

Noční prohlídky kláštera

Velký zájem byl o noční prohlídky polického kláštera. Ty se uskutečnily celkem dvě a jednu máme ještě před sebou. Společně s průvodcem Mgr. Janem Tůmou jsme se během nich podívali k Mariánské studánce, do prostor kostela Nanebevzetí Panny Marie, rajského dvora i do nově zrenovovaného opatova bytu, který je součástí zdejší muzejní expozice.

Město kresbou

Workshopy se staly oblíbeným doprovodným programem jednotlivých výstav. Během výstavy BILANCE, která byla zaměřená na výtvarné umění, jsme uspořádali workshop Město kresbou, během kterého si účastníci vyzkoušeli kresbu tužkou, akvarelovými fixami a suchým pastelem v prostoru města.

Workshopy výroby papíru

Prostředí Staré papírny – Čapkova mlýna v Hronově přímo vybízí k výrobě ručního papíru. Od letošního roku zde pravidelně pořádáme workshopy výroby papíru, na kterých si tuto techniku sami můžete vyzkoušet. A aby vás tvoření bavilo i opakovaně, vždy se tvorbu snažíme něčím ozvláštnit. V létě jsme si tedy zkusili vyrábět papír barvený pomocí čaje a také zdobený okvětními lístky.

Jiráskův Hronov

Festival Jiráskův Hronov je velká událost a my jsme u ní tedy nemohli chybět. Během trvání festivalu jsme ve Staré papírně – Čapkově mlýně uspořádali sérii kreativních workshopů nazvanou Divadelní laboratoř. Přijít jste si k nám mohli vyrobit vlastní loutku, vyzkoušet si stínové divadlo, vytvořit divadelní scénu a kreativně se vyřádit s audiovizuální technikou. Kromě toho jsme uspořádali také dvě přednášky Lidová zbožnost na česko-kladském pomezí O Čapcích bez Čapků, na které přišlo více než 150 lidí.

Noční prohlídky Pevnosti Dobrošov

I v letošním roce se konaly tradiční letní noční prohlídky Pevnosti Dobrošov. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout objekty československého meziválečného opevnění a užít si atmosféru dobového nasvícení interiérů. 

Dřevěnka o pouti

Během polické pouti jste mohli zavítat do Staré školy Dřevěnky, kde pro vás byl připraven bohatý doprovodný program. Mohli jste se podívat na ukázku tradičních lidových řemesel, jako je například výroba kachlů, tkaní nebo zpracování vlny, a také na výstavu hraček.

Návštěva prezidenta Petra Pavla v Pevnosti Dobrošov

Během letních prázdnin přivítala Pevnost Dobrošov vzácnou návštěvu – prezidenta republiky Petra Pavla s první dámou. Společně si prošli návštěvnické centrum se stálou expozicí i oba prohlídkové okruhy. O jejich návštěvě jsme Vás již informovali v našem krátkém článku.

Oslavy 770 let města Police nad Metují

Police nad Metují v září oslavila významné jubileum – 770 let od přenesení královského trhu do Police. Na programu velkolepých oslav jsme se také podíleli, za což jsme moc rádi. V klášteře jste si mohli vyzkoušet kaligrafickou dílnu a vytvořit si pamětní list s unikátní pečetí, u Mariánské studánky na zdejším hřbitově jste si mohli poslechnout povídání o historii Police a Policka a setkat se s poustevníkem Jurikem a v Dřevěnce byla připravena ukázka lidových řemesel, výstava hraček, divadelní scénka Obecná škola a také program Cechu panen rukodělných.

Náchodské Kuronské slavnosti

Tradiční Náchodské Kuronské slavnosti se letos opět konaly na Masarykově náměstí, a tak jsme část programu připravili v naší stálé expozici. Přijít jste si mohli poslechnout dvě komentované prohlídky Za Kuronskými do Muzea, během kterých jsme vám vůbec poprvé ukázali zrestaurované předměty z pozůstalosti po kněžně Kateřině Vilemíně Zaháňské a přiblížili práci restaurátorů.

Edukační programy

I přes léto jsme organizovali edukační programy, tentokrát hlavně pro příměstské tábory v Polici nad Metují a v Hronově. Ty pod vedením naší edukátorky Mgr. Kateřiny Šichanové absolvovaly programy Život v chalupěTajemství klášterního pokladuPověst o Brunclíkovi a další. Jsme rádi, že je o tyto aktivity zájem. Pokud byste chtěli program také absolvovat, jejich seznam naleznete na tomto odkaze.

Náchodsko na historických mapách

Na začátku září byla po letní přestávce obnovena série přednášek z cyklu muzejních sedánků. První poprázdninové téma se týkalo historických map Náchodska a ujal se jí Mgr. Jan Čížek ze Státního okresního archivu v Náchodě. Kromě poutavé přednášky nám přinesl ukázat také celou řadu map z archivních sbírek a my mu za to moc děkujeme.

Mapování – ukázka map z depozitáře

Od května je v Broučkově domě na Masarykově náměstí v Náchodě, kde sídlí naše stálá expozice, k vidění ukázka map z depozitáře nazvaná Mapování. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout mapy regionální, republikové i celosvětové, předměty a nástroje s mapováním související a také deník Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, jehož část máme nahranou dokonce jako audionahrávku a vy si jí tak můžete poslechnout během prohlídky.

S Božím požehnáním

Přes celé léto byla v polickém klášteře k vidění výstava fotografií dominikánského bratra Karla Šimona. Prohlédnout jste si tak mohli fotografie zachycující každodenní život bratří a sester za zdmi kláštera. Série snímků z let 2016 až 2022 zachycuje nevšedním způsobem prchavé okamžiky doprovázející nejen liturgické dění, ale i okamžiky prostého lidského bytí. 

Jsme moc rádi, že jsme v Polici nad Metují mohli tuto putovní výstavu společně s Libereckou školou foto-grafickou odstartovat.

BILANCE

Autorské výstava Hany Koblížkové-Šálové byla k vidění ve Výstavní síni v Náchodě. Prohlédnout jste si zde mohli autorčiny obrazy, ale také fotografie, nejen náchodských zákoutí.

Loupežníkova lásky hra osudná

Až do konce letošní sezóny si ve Staré papírně – Čapkově mlýně můžete prohlédnout výstavu Loupežníkova lásky hra osudná, která připomíná spolupráci bratrů Čapkových na poli dramatické tvorby komedii Lásky hra osudná, a také samostatnou hru Karla Čapka Loupežník. Proč se rozhodli psát divadelní hry a jaké stopy z jejich soukromých životů nalezneme v jejich hrát? To vše se na výstavě dozvíte.

Za zapůjčení výstavy děkujeme Památníku Karla Čapka.

Výstava hraček v Dřevěnce

Během srpna a září jste si v polické Dřevěnce mohli prohlédnout výstavu historických hraček, která byla umístěna v prvním patře staré školy. Přišli jste si k nám zavzpomínat na své dětství?

Doufáme, že jste si naše akce a výstavy pořádně užili a budeme se těšit na viděnou na nějakých dalších...

26 září, 2023

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow