Odsuzujeme agresi Ruské federace vůči Ukrajinské republice

Featured Image

Muzeum Náchodska se připojuje k prohlášení Muzeum východních Čech v Hradci Králové, které odsuzuje agresi Ruské federace vůči Ukrajinské republice. Jedná se o nevyprovokovaný akt státního terorismu vůči pokojné zemi, o ničím neospravedlnitelné porušení základního práva na sebeurčení národů.

Jako paměťové instituce, jejichž posláním je střežit historickou paměť a přispívat k tomu, aby se lidstvo z chyb minulosti poučilo, nemůžeme nevidět zřejmý dějinný aspekt. Rusko pro ospravedlnění svého útoku překroutilo dějiny 20. století ve svůj prospěch. Popřelo právo Ukrajiny na státní existenci. Obvinilo Ukrajinu z nacismu a z genocidy vůči ruské menšině. S argumentem nápravy dějinné chyby v podobě rozpadu SSSR pak vtrhlo na Ukrajinu s pláštěm mírové mise, která ale jako mírová mise neprobíhá a jedná se chladnokrevný útok vedený geopolitickými zájmy. Současný vývoj až děsivě kopíruje situaci Československa v létě a na podzim roku 1938. Demokratické Československo bylo také obviněno z genocidy Sudetských Němců, bylo Adolfem Hitlerem označeno za umělý a života neschopný státní útvar bez práva na sebeurčení, byly překrouceny tisícileté dějiny české státnosti a ty pak označeny za bezcenné. Silnější hrozil útokem na slabšího se zvráceným argumentem, že se brání a že chce ochránit německou menšinu, jež proti Československu povstala. Kdyby se tehdejší Československo bránilo stejně, jako se nyní brání Ukrajina, probíhal by konflikt velmi podobně jako dnes. Varujeme vládu České republiky, orgány Evropské unie, NATO a celé světové demokratické společenství, před politikou appeasementu. Upřednostnění vlastních ekonomických zájmů a obětování Československa v Mnichově r. 1938 vedlo ve svém důsledku ke světové válce. Nedovolme, aby se dějiny opakovaly! Není čas váhat, je třeba vůči agresorovi důrazně jednat!

1 března, 2022

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow