Muzeum Náchodska má #pootevřeno

Featured Image

Muzeum Náchodska se stalo součástí nového projektu Královéhradeckého kraje #pootevřeno, který se zaměřuje na kulturu a její život v našem kraji. V současné koronavirové době jsou některé naše aktivity na první pohled vidět, informujeme vás o nich např. na Facebooku, webu nebo Instagramu, některé ale zůstávají schované za zavřenými dveřmi a my vás za ně dnes necháme nahlédnout - stačí kliknout na https://www.prokreativitu.cz/pootevreno-muzea-galerie.


Vítejte v pooteřeném Muzeu Náchodska!


Muzeum Náchodska se ihned po uzavření svých prostor pro veřejnost přizpůsobilo situaci a začalo šít roušky. Během tří týdnů vzniklo více než tisíc kusů. Putovaly mimo jiné do domovů důchodců a nemocnic v kraji (jednotlivé příspěvky o šití jsou k nalezení na Facebooku muzea).


V současné době probíhá v Muzeu Náchodska za zavřenými dveřmi hned několik aktivit. V plném proudu jsou třeba práce na velké výstavě k třicetileté válce pro léto 2020. Věříme, že ji uskutečníme v plánovaném rozsahu. Ve spolupráci se skupinou "Kreslíme doma. Náchodsko" se nám podařilo vyhlásit výtvarnou soutěž pro veřejnost Vylepši Jiráskův rodný domek, dále jsme zrealizovali soutěžní kvíz týkající se poboček muzea (kvízy jsou uložené v highlightech) nebo připravujeme online edukační příručky o tzv. osmičkových letech naší historie, jež budou k dispozici na našich webových stránkách.


Podle možnosti probíhá inventarizace, zpracovávání a konzervování sbírkových předmětů a příprava virtuální výstavy muzejní sbírky historických hodin. Zaměstnanci Muzea Náchodska se samozřejmě zabývají i vědeckou činností, jejíž výsledkem budou knižní publikace nebo časopisecké studie. Mají též více času na psaní odborných posudků.

Pracuje se na rozšíření expozice v náchodském Broučkově domě o nové exponáty, například k letošnímu výročí Boženy Němcové, a současně také probíhá vnitromuzejní připomínkování koncepce nové stálé expozice Muzea Náchodska (diskuse nad fenomény pohraničního regionu, osobnostmi a událostmi, v další fázi budeme s kurátory vybírat klíčové exponáty pro jednotlivé místnosti).


V neposlední řadě probíhá proměna podoby expozic i v dalších pobočkách muzea - klášteře Police nad Metují (nátěry, malování, úprava prohlídkové trasy) a Jiráskově rodném domku v Hronově (památkově citlivá rekonstrukce elektroinstalace a vytápění, nové tradičními postupy vyrobené záclony, ubrusy a další vybavení) - příspěvky o průběhu jsou ke zhlédnutí na muzejním Facebooku nebo Instagramu.

3 dubna, 2020

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow