Muž z lidové písničky – Ernst Gideon svobodný pán von Laudon

PŘEDNÁŠKA / BESEDA

Název: Muž z lidové písničky – Ernst Gideon svobodný pán von Laudon

Místo konání: přednáškový sál muzea v 1. patře staré radnice (čp. 1) na Masarykově náměstí v Náchodě

Termín: středa 3. dubna 2019 od 17.00

Vstupné: dobrovolné

„Generál Laudon jede skrz vesnici, generál Laudon jede skrz ves, jede skrz vesnici, má bílou čepici, generál Laudon jede skrz ves...“ Snad jen málokdo v Čechách a na Moravě nezná tuto píseň o generálu Laudonovi, který byl slavný již za svého života. Rakušané dodnes klejí „Fix Laudon!“ a Němci „Himmel Laudon!“, popřípadě „Himmel Hergott, Laudon!,“ což bychom mohli volně přeložit jako: „Pane Bože na nebesích, zase Laudon!“ Jednalo se totiž původně o zoufalé zvolání pruských vojáků, když zjistili, že proti nim stojí oddíly vedené generálem Laudonem.

Kdo však byl generál Laudon, proč se natrvalo usadil v našem kolektivním národním povědomí a jaký měl vztah k našemu regionu?

Více se dozvíte na přednášce Mgr. Jana Tůmy z Muzea Náchodska, která proběhne ve středu 3 dubna 2019 od 17.00 hodin v přednáškovém sále Muzea Náchodska v prvním patře staré radnice na Masarykově náměstí v Náchodě. Vstupné je dobrovolné. Pro účastníky bude připraveno malé občerstvení a také ukázky dobových zbraní ze sbírek muzea. Přednáška se uskuteční v rámci cyklu Náchodské muzejní sedánky.

22 března, 2019