Mezinárodní den archeologie 2023 je za námi!

Featured Image

V sobotu 21. října 2023 se v Muzeu Náchodska uskutečnil další ročník Mezinárodního dne archeologie, kterého se letos zúčastnilo více než 200 lidí. Návštěvníci si mohli vyzkoušet mnoho aktivit spojených s antickým Římem a barbarskými Germány, poslechnout si zajímavé přednášky a podívat se na ukázku výzbroje a výstroje římského legionáře.

Program Mezinárodního dne archeologie 2023, který vymyslela a připravila muzejní edukátorka Mgr. Kateřina Šichanová, byl opravdu nabitý. Po celý den jste si mohli vyzkoušet tematické aktivity pro děti a dospělé, jako bylo skládání mozaiky, psaní na voskové destičky, tvorba germánské keramiky, výroba římské cestovní hry Tres Lineatae a mnoho dalšího. Připravena byla také ochutnávka tradičních antických pokrmů připravených podle kuchařky Apicius – dodnes dochované kuchařské knihy z doby římské.

V průběhu dne nechyběly ani dvě přednášky Mgr. Mariany Polákové, Ph.D. zaměřené na geografickou a kulturní hranici mezi Římany a Germány (Imperium versus Barbaricum) a také na téma sexuality v době antiky. Mgr. Martin Týfa z Archeoparku pravěku Všestary přivezl na ukázku výzbroj a výstroj římského legionáře, ke kterému v průběhu odpoledne poskytoval zájemcům odborný výklad. 

Všichni účastníci v průběhu dne mohli plnit jednotlivé úkoly a sbírat razítka do své hrací karty. Na konci dne si tak kromě vytvořené keramiky a zábavné cestovní hry mohli odnést také tematickou památeční placku.

I v letošním roce se partnerem akce stalo město Náchod, za což mu moc děkujeme.

V roce 2024 se Mezinárodní den archeologie uskuteční 19. října a tentokrát bude zaměřen na období středověku. O podrobnostech vás budeme včas informovat na webových stránkách www.muzeumnachodska.cz a Facebooku.

24 října, 2023

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow