Každodenní život na přelomu 19. a 20. století

Dne 24. září 2019 proběhl ve staré škole Dřevěnce v Polici nad Metují projektový den věnovaný každodennímu životu na přelomu 19. a 20. století. Programu se zúčastnili téměř všichni žáci ZŠ Batňovice, kteří, rozdělení do čtyř skupin, společně se svým doprovodem navštívili čtyři stanoviště připravená náchodskými muzejníky. Děti se seznámily s dobovou školní třídou a od pana učitele se dozvěděly, jak dříve probíhalo vyučování. Navštívily také jeho byt a v tom vedlejším si z dřívka a textilu vyrobily jednoduchou panenku či panáčka. Největší úspěch však slavilo praní prádla na dvorečku, kde žáci zapojili své svaly a s pomocí nastrouhaného mýdla na valše či v pračce kývačce vyprali prádlo, které následně pověsili. Každý si pak s sebou domů odnesl na památku placku s vlastním motivem, kterou si zde vyrobil.

11 října, 2019