Jaký byl rok 2022?

Featured Image

Rok 2022 byl pro naše muzeum plný změn, výzev, nových zkušeností, ale i tradičních akcí.

V květnu se udály hned dvě zásadní věci. Novým ředitelem Muzea Náchodska se stal Mgr. Oldřich Schejbal, který pochází z Teplic nad Metují, ale dlouhou dobu působil v Moravskoslezském kraji. Po tříleté rekonstrukci jsme také veřejnosti opět otevřeli Pevnost Dobrošov s novým návštěvnickým centrem, které je plné moderní techniky.

V Hronově v Čapkově mlýně vznikla zcela nová expozice zaměřená na dětství sourozenců Čapkových. Tamní prostředí se totiž stalo jejich inspirací pro sepsání mnoha pohádek. Unikátem tohoto prostoru je dobová pec, která je plně funkční a v budoucnu si v ní budeme moct upéct třeba chléb.

Hlavním letním lákadlem v Náchodě byly dvě velké výstavy - Hora ruit a Rafinovaná krása vějířů. Výstavu Hora ruit - Od slunečních hodin po PRIMKY, kterou jsme pořádali ve spolupráci s firmou ELTON hodinářská, a.s., vidělo za tři měsíce téměř 1100 návštěvníků. Mohli jste se zde seznámit s vývojem měření času a také s historií světoznámé značky náramkových hodinek PRIM. Výstava s názvem Rafinovaná krása vějířů vás zase seznámila s tím, jak se postupem času měnila funkce, podoba a výzdoba tohoto dámského módního doplňku. Dernisáž výstavy jsme pojali ve velkém stylu. Pozvali jsme do Náchoda burlesku Linde von Schwärze, která se zúčastnila diskuze se studenty na Jiráskově gymnáziu a večer pak rozzářila prostory Hotelu U Beránka svým vystoupením.

V Polici nad Metují jsme začali připravovat další novou expozici. Ta se bude skládat ze dvou samostatných, avšak provázaných částí. První částí bude opatův byt, který bude prezentován tak, jak by vypadal na konci 19. století. Druhá část bude mít za cíl seznámit návštěvníka s historií Police nad Metují a s lidovou zbožností na Kladském pomezí. Tato nová expozice by měla být zpřístupněna veřejnosti na začátku návštěvnické sezóny 2023.

Jelikož se snažíme oslovit širší publikum, tak jsme na podzim uspořádali třídenní akci Posilovna sebe(vědomí), která byla určena pro mladé ženy ve věku od 18 do 30 let. Akce se konala v Hronově v Čapkově mlýně a my jsme moc rádi, že u vás měla kladné ohlasy. V prosinci také proběhl náš první storytellingový workshop ze série Učíme (se) příběhy, která bude pokračovat i v první polovině roku 2023.

V muzeu se toho za celý rok 2022 událo samozřejmě daleko víc. Uskutečnily se tradiční akce v Jiráskově rodném domku nebo v Dřevěnce v Polici nad Metují, ale jelikož jste se na nich určitě byli podívat, je zbytečné se tu o nich rozepisovat.

My vám moc děkujeme za přízeň v letošním roce a přejeme vám krásné Vánoce a mnoho zdraví, štěstí a úspěchů v roce 2023. I v něm se budeme těšit na viděnou v našich objektech či na některé z akcí.

Pokud byste si přeci jen chtěli přečíst ještě něco víc, můžete kliknout sem, kde na vás čekají naše muzejní noviny.

15 prosince, 2022

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow