Den otevřených dveří Státního okresního archivu Náchod

Kdy: 9. června od 9 do 17 hodin
Kde: Badatelna archivu Náchod (Dobenínská 96, 547 01 Náchod)

Po vynucené tříleté přestávce pořádá náchodský státní okresní archiv u příležitosti Mezinárodního dne archivů tradiční Den otevřených dveříkterý se uskuteční v pátek 9. června 2023 od 9 do 17 hodin.

Návštěvníkům bude zpřístupněna výstava pod názvem Podpisy panovníků a významných osobností ve fondech SOkA Náchod, kde budou prezentovány listiny, písemnosti, knihy podpisů a fotografie s autografy panovníků a významných šlechticů regionu od 16. století (např. habsburští panovníci Ferdinand I., František I., Karel VI., Marie Terezie, Josef II. a František Josef II., představitelé rodů Smiřických, Trčků z Lípy, Piccolomini, Colloredo, František Antonín Špork), chybět nebudou ani představitelé státu po roce 1918 (např. prezidenti T. G. Masaryk, K. Gottwald, A. Zápotocký), významní politikové (např. K. Kramář, V. Klofáč), starostové měst, spisovatelé (např. A. Jirásek, K. Světlá, J. Škvorecký), umělci a kulturní pracovníci (např. O. Berger, J. Suk, J. S. Machar, J. Tichatschek, E. Haken, Z. Štěpánek), sportovci a další. Zájemci budou moci nahlédnout do depozitářů, seznámit se s činností archivu, s postupnou digitalizací spojenou se zveřejňováním archiválií, s možnostmi pátrání po svých předcích, i s pracemi vybraných kronikářů měst a obcí. Akce se uskuteční v prostorách nové badatelny, která byla podle projektu z roku 2022 přesunuta z prvního patra archivní budovy čp. 96 do přízemí, aby byl umožněn bezbariérový přístup pro imobilní občany. Badatelna přístupná samostatným vchodem s nájezdovou rampou je vybavena audiovizuální technikou, součástí je i nová šatna, zázemí a sociální zařízení pro badatele. Současně byl vybudován i nový plošinový výtah v hlavním depozitáři pro snadnější manipulaci s archivním materiálem a rekonstruován stávající. Stavební práce byly zahájeny začátkem října 2022, nová badatelna byla otevřena v únoru 2023.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Za Státní okresní archiv Náchod Mgr. Jan Čížek

6 června, 2023