Co se událo v muzeu ve druhém čtvrtletí roku 2023?

Featured Image

Edukační programy

Spolupráce se školami se rozvíjela i ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Naše edukační programy probíhaly v Náchodě, Hronově i Polici nad Metují a byl o ně opravdu velký zájem. Žáci všech věkových kategorií se během nich poutavou formou seznamují s historií regionu, tradicemi a vše si zkouší na vlastní kůži. 

Edukační programy nejsou určené jen pro školní skupiny, můžete je absolvovat i s dalšími zájmovými skupinami, jako například s tábory. Znáte pověst o Brunclíkovi, víte, jak se vyrábí ruční papír nebo jak vypadal život v chalupě? To vše se můžete dozvědět, pokud se některého z programů zúčastníte.

Velikonoční dílna

1. dubna se uskutečnila tradiční muzejní velikonoční dílna. Během připraveného programu si každý účastník (ať už malý nebo velký) mohl vyzdobit vajíčka několika způsoby, uplést pomlázku nebo vyrobit drobné velikonoční dekorace.

Genealogie: odhalování rodinných kořenů

V první polovině dubna se v Broumovském klášteře konal cyklus přednášek o genealogii. Během programu vystoupila řada předních evropských expertů na danou problematiku. Svojí prezentaci v rámci tohoto cyklu měla také naše kolegyni Mgr. Eva Vodochodská, která posluchače seznámila s možností využití moderních technologií v genealogii.

Na akci jsme se podíleli společně s Filozofickou fakultou Univerzity Hradec Králové, spolkem Time Machine Česko, městem Broumov, Broumov 2028 a ICARUS – International Centre for Archival Research.

Konference „Léto 2023 v Kladském pomezí“

Na konci dubna proběhla v prostorách Galerie výtvarného umění v Náchodě tradiční konference destinační společnosti Kladské pomezí. Na ní jsme měli díky spolupráci s městem Hronov možnost prezentovat novinky a akce, které se během letošního léta uskuteční ve Staré papírně – Čapkově mlýně. Pokud by zajímalo i vás, co všechno jsme si připravili, již nyní to naleznete v našem letním přehledu akcí.

Nadregionální význam Náchoda za druhé světové války

Začátkem května jsme si připomněli události, které se v Náchodě staly 9. května roku 1945. V rámci připomínky těchto událostí jsme uspořádali přednášku z cyklu muzejních sedánků s historikem a emeritním ředitelem našeho muzea PhDr. Václavem Sádlem, který nám poutavou formou představil nové poznatky o nadregionálním významu Náchoda za druhé světové války.

Jsme moc rádi, že Vás toto téma zaujalo natolik, že jste naplnili náš přednáškový sál. Je totiž velice důležité si historii připomínat.

Projektové dny Jiráskova gymnázia

Spolupráce se školami je pro naše muzeum velice důležitá, proto jsme se mimo nabídku edukačních programů zapojili také do projektových dnů. Pro studenty Jiráskova gymnázia Náchod jsme připravili program zaměřený na průmyslovou revoluci. Kromě toho, že se studenti seznámili se zajímavými historickými objevy si také vyzkoušeli vytvořit vlastní vynález.

Mezinárodní den muzeí a galerií

V sobotu 20. května jsme společně s Galerií výtvarného umění v Náchodě oslavili Mezinárodní den muzeí a galerií. Během společného programu jste se mohli zúčastnit workshopů, přednášek, akcí pro děti i dospělé, promítání filmu a spousty dalšího.

Mohli jste si tak vyrobit a svázat vlastní sešit, stát se slizovou bytostí, poslechnout si přednášku Mgr. Petra Čecháka Ph.D. z Muzea východních Čech v Hradci Králové o historických mapách, zhlédnout ukázku map z depozitáře nazvanou Mapování, která je k vidění až do 1. října v prostorách Broučkova domu, zúčastnit se performativního průvodu od muzea ke galerii s Lucii Bricco nebo se podívat na film „Za jak dlouho začnou pejska pálit tlapičky když vystoupí na dálnici“ mladé talentované režisérky Anny Petruželové.

Najdi svůj příběh

V květnu jsme v rámci studentského festivalu Náchodská Prima sezóna zakončili sérii storytellingových workshopů Učíme (se) příběhy. Závěrečný workshop proběhl v klubu Pranýř v prostorách Staré radnice v Náchodě a vedla ho lektorka Markéta Holá. Vyprávění jsme pak zakončili v tom nejpřirozenějším prostředí – u společného ohně.

Projekt byl realizován za finanční podporu EU a NPO MKČR.

Slavnostní otevření nové muzejní expozice v benediktinském klášteře

Po více než třech letech plánování a příprav byla v pátek 26. května slavnostně otevřena nová audiovizuální expozice v benediktinském klášteře v Polici nad Metují. Jejím autorem je uznávaný vizuální umělec Richard Loskot, autorem scénáře je Mgr. Jan Tůma. Akce se kromě veřejnosti a zástupců muzea zúčastnili také zástupci Královéhradeckého kraje, města Police nad Metují nebo benediktinů. 

Fotogalerii a více informací se můžete dozvědět po kliknutí na tento odkaz.

Den dětí v Déčku

Ve čtvrtek 1. června jsme společně s náchodským Střediskem volného času Déčko oslavili den dětí. V našem muzejním stánku jste se mohli na chvíli proměnit v prezidenta Masaryka a nechat se vyfotit. Fotku jsme vám pak samozřejmě hned vytiskli a mohli jste si tak památku na tento den odnést domů.

Vernisáž výstavy BILANCE

Na začátku června proběhla vernisáž autorské výstavy Hany Koblížkové-Šálové, členky Ateliéru malířů a grafiků Náchod, nazvané BILANCE. Na této výstavě si můžete prohlédnout výběr z autorčiny tvorby. K vidění tak jsou nejen obrazy, ale také fotografie. Výstava je umístěná ve Výstavní síni Muzea Náchodska v Náchodě až do 10. září.

Noc kostelů

Tradiční noci kostelů jsme se zúčastnili i v letošním roce a vy jste si tak mohli zdarma prohlédnout prostory benediktinského kláštera v Polici nad Metují. Během komentované prohlídky jste se mohli podívat do zrenovovaného opatova bytu a také na dvě nové audiovizuální expozice nazvané Benediktinské Policko – příběh z dob středověké kolonizace a Lidová zbožnost – kraj poutních míst, zázračných studánek a pověstí.

Egon Hostovský: hledání domova

Cyklus muzejních sedánků se letos poprvé přesunul i do Hronova. V prostorách Staré papírny – Čapkova mlýna jste si mohli poslechnout povídání o významném hronovském rodákovi Egonu Hostovském. O jeho životě i díle nám vyprávěla Hana Nejedlá a Slávka Vítová.

Náchod 3.0

Více než půl roku jsme společně s Galerií výtvarného umění v Náchodě připravovali speciální vzdělávací programy pro studenty středních škol. Tématem těchto programů bylo kreativní mapování kulturního klimatu ve městě a jeho imaginace v roce 2050. Vrcholem tohoto dlouhého snažení je výstava Náchod 3.0: (utopické) kulturní město 2050, která je k vidění v prostorách GVUN Malá ve Španielově pasáži až do 23. července. 

Vernisáž proběhla 16. června a předcházelo jí jednání zástupců studentů, pedagogů, kulturních aktérů a vedení města. Před vernisáží proběhla také komunitní akce v brownfieldu za Lidlem v Náchodě, kde je ideální prostor pro pořádání takovýchto akcí.

Dny pro rodinu

Akce Královéhradeckého kraje Dny pro rodinu se uskutečnila i v Náchodě a my jsme u toho samozřejmě nemohli chybět. Před Broučkovým domem, ve kterém sídlí naše stálá expozice, jste si tak mohli zahrát zábavnou deskovou hru zaměřenou na boje o hrady v okolí Náchoda a také vystřihnout a rozpohybovat postavu Jana Koldy ze Žampachu, maskota našich náchodských objektů.

27 června, 2023

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2024   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow