Hořenice – Bohatý hrob keltské ženy

375 až 260 př. n. l.

Mladší doba železná se na našem území datuje od 375 př. n. l. až po přelom letopočtu. Název doba laténská se odvozuje od eponymní lokality La Tene ve Švýcarsku. Toto období začíná historickou éru zvanou protohistorie, protože pro něj již existují první písemné prameny z per antických autorů. Vyznačuje se homogenní archeologickou kulturou a čilými kontakty s antickým světem. Poprvé se objevuje užití dvoukolového vozu, rotačních kamenných mlýnků, tzv. žernovů, zpracování švartny (sapropelitu) pro výrobu šperků, na našem území se vyskytují první mince. Jsou také doložena centra řemesel a obchodu s nadregionálním významem, tzv. emporia, např. Němčice nad Hanou, stejný význam mají i oppida, rozsáhlá opevněná sídla, která postupně nabývají rysů městských aglomerací.

Na lokalitě se nachází pět objektů z tohoto období. Čtyři zahloubené objekty tvoří polozahloubenou chatu, jejímž základem je objekt 01426 o délce 5,1 m, šířce 3,4 m a hloubce 0,28 m. Vnitřní struktura je tvořena dvěma kůlovými jámami a žlábkem. Chata má obdélný půdorys s orientací sever – jih. Pochází z ní 432 keramických fragmentů. Kolky a na kruhu točená dna svědčí pro stupeň LT C. Dále se zde nalezly tři přesleny, fragment železného nože, železná struska, broušená kamenná industrie, zvířecí kosti a mazanice.

Unikátní soubor nálezů poskytl objekt s číslem 01367 oválného tvaru s orientací severovýchod – jihozápad, jehož délka byla 2,60 m, šířka 1,82 m a hloubka 0,68 m a který se nacházel v severovýchodní části prozkoumané lokality. Tento objekt obsahoval nálezy bronzových šperků a železného předmětu, které odpovídají hrobové výbavě ženských pohřbů v době laténské. Neobsahoval však lidské kosti. Tvar objektu a jeho orientace společně s jeho výbavou však naznačují, že by mohlo jít o hrob. Získané informace a předměty dovolují uvažovat i nad bližší charakteristikou pohřbeného jedince – pravděpodobně se jednalo o bohatě vybavenou ženu. Tato hypotéza bude dále testována po výsledcích fosfátové analýzy.

V souboru šperků se našel bronzový nákrčník, spona, tři náramky, prsten a dva zlomky, které možná jsou prsteny, nánožník železný kroužek, tři atypické zlomky keramiky, jeden kámen, ze severovýchodní poloviny byl získán nánožník a osm atypických zlomků keramiky.

Sylva Tichá Bambasová
(upraveno a zkráceno. Text v plném znění v tištěném katalogu)

28 května, 2025

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2025   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow