Dolany – Raně středověká pec

11. až 12. století

Z období raného středověku byly v úseku 4 ns katastru obce Dolany odkryty a zdokumentovány dva objekty – pec a větší jáma. Zachycené objekty představují okraj větší osady, jejíž další část byla prozkoumána na sousedním úseku 3. První objekt v podobě jámy nepravidelného tvaru dosahuje délky téměř 3 m a jeho účel není jasný. Druhý zajímavější objekt se skládal z nepravidelné předpecní jámy s laloky a pece kruhového tvaru se silně vypáleným dnem a stěnami o rozměrech 1,2 x 1,1 m a zachycené hloubce 0,4 m. Pec byla původně plně nebo částečně zahloubena do podloží.

Ze získaných informací dnes nelze rozhodnout, jestli byla zahloubena celá nebo jen spodní část a její svrchní část byla vytvořena z nosné konstrukce a mazanice nad zemí. Dno a stěny pece nebyly po vydlabání do podloží dále upravovány. Celá pec se skládala z vlastního tělesa s topeništěm a předpecní jámy. Z ní byl do topeniště veden přikládací otvor, který se nezachoval. Funkce pece nám není úplně jasná. Podobná pyrotechnologická zařízení jsou poměrně hojně nalézána v brněnské sídelní aglomeraci a jsou zde interpretována jako potravinářské pece. V českém prostředí jsou naopak podobné objekty řazeny mezi jednokomorové hrnčířské pece. V tomto konkrétním zařízení bylo také zjištěno silné propálení stěn až dna vedoucí až ke spečení či slinutí jejich povrchu. To naznačuje vysoké teploty hoření v této peci, které byly spíše vhodné k výpalu keramiky než k pečení. Je to ale spíše jen indicie k její původní funkci bez jasného

důkazu.

Oba objekty obsahovaly poměrně bohatý soubor nálezů v podobě více než 300 kusů keramiky, stovek kusů mazanice a dalších artefaktů. Podle typologie okrajů a výzdoby lze oba objekty datovat do 11. až 12. století.

Daniel Stolz 
(upraveno a zkráceno. Text v plném znění v tištěném katalogu)

28 května, 2025

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru našeho muzejního newsletteru a objevujte výstavy, události a novinky přímo ve své e-mailové schránce!

MN_newsletter

Muzeum Náchodska © 2025   |   Web Marek Chaloupka

Back to top Arrow