Muzeum města Police nad Metují

Komenského náměstí, Klášter čp.1, 549 54 Police n.M.

Otevírací doba a vstupné:

Otevírací doba:
Květen: pátek, sobota, neděle a státní svátky 1.5. a 8.5. 9,00-12,00 a 13,00-16,30 hod.
Červen-září: denně kromě pondělí 9,00-12,00 a 13,00-16,30 hod.
Říjen-duben: pro organizované skupiny po předchozí telefonické či e-mailové domluvě (pouze v pracovní dny), nutno dohodnout alespoň s týdením předstihem
Telefon NENÍ (objednávky tel. 491 423 248, 604 875 685, či e-mail: police@muzeumnachod.cz

POZOR!

o státním svátku 1. 5. 2017 bude mimořádně zavřeno (z důvodu plynování proti dřevokaznému hmyzu a úpravy exozice). Můžete však navštívit expozici ve staré škole z roku 1785, která bude 1. 5. 2017 otevřena od 9,00-12,00 a 13,00-16,30 hod.

Vstupné stálá expozice + výstavy a stará škola:
Plné vstupné (dospělí): 30,- Kč
Snížené vstupné (děti od 6-ti let, studenti, důchodci): 15,- Kč
Děti do 6-ti let 0,- Kč
Držitelé průkazu AMG, NPÚ a učitelé jako doprovod školní výpravy 0,- Kč
Fotografování: 15,- Kč
10% sleva pro držitele Rodinného pasu:
Plné vstupné (dospělí): 27,- Kč
Snížené vstupné (děti od 6-ti let, studenti, důchodci): 13,- Kč

Vstup zdarma:

Noc kostelů Muzejní noc– na přelomu května  a června v rámci celostátní akce, obvykle 19,00-23,30 hod.

Den otevřených dveří u příležitosti státního svátku 28. října, 9,00-12,00 a 13,00-16,00  hod. (s odborným pracovníkem muzea)

Ve dnech 20.9. a 27.9.2014 bude pro držitele Rodinných pasů mimořádná akce – děti do 18 let budou mít vstup zdarma.

Speciální nabídka:

Na požádání lze v rámci prohlídky muzea  navštívit také starou patrovou roubenou barokní školu z roku 1785:

Základní informace pro návštěvníky:

Bezbariérový přístup: NE – expozice se nachází v prvním patře historické budovy s nenormovaným historickým schodištěm
WC: ANO
Možnosti parkování: ANO – Masarykovo náměstí cca 5 min pěšky (placené), parkoviště u Penny marketu cca 5 min pěšky, v omezené míře také před muzeem
Možnosti uložení jízdních kol: Omezené (v průjezdu do nádvoří kláštera a na nádvoří kláštera, bez ostrahy a bez možnosti uzamknutí)
Prodej suvenýrů a knih: ANO – prodej knih vydávaných RMN a pohlednic
Občerstvení: NE (restaurace na náměstí cca 5 min od muzea)
Turistické známkové místo: NE
Příležitostné výstavy: ANO  – schodiště a chodba stálé expozice
Další prohlídkové okruhy: ANO – Stará patrová barokní roubená škola z roku 1785, na požádání (v ceně vstupného, pokud neprobíhají příležitostné výstavy) více o staré škole >>>
Poznámka: Součástí muzea NENÍ prohlídka ostatních prostor kláštera ani klášterního kostela Nanebevzetí P. Marie.

Popis expozice:

Muzeum města Police nad Metují je umístěno v prvním patře benediktinského kláštera v místnostech původně určených pro pobyt opata, jejichž součástí je i soukromá secesní opatova kaple.

Muzeum vzniklo již v roce 1946 jako Pamatník města Police nad Metují. Později, v 80. letech 20. století, bylo v souladu s tehdejšími tendencemi integrováno s Okresním muzeem v Náchodě. To zde v roce 1993 u příležitosti 740. výročí první písemné zprávy o Polici nad Metují instalovalo tradičně pojatou expozici dějin města, která je průběžně v rámci možností inovována a doplňována (poslední rozsáhlejší reinstalace proběhla v roce 2007).

Součástí prohlídky je unikátní soukromá opatova kaple s původní secesní výzdobou a oltářem. Předsálí kaple je vybaveno nepůvodním pseudohistorickým vyřezávaným nábytkem z konce 19. století. Unikátem je i záchod umístěný za kaplí. Hlavní obytná místnost bytu je zařízena jako měšťanský pokoj z 19. století, s ukázkami nábytku, obrazů a skla a porcelánu.

Vlastní tradičně pojatá expozice je umístěna v jedné z místností opatova bytu. Jsou v ní vystaveny historické předměty dokumentující řemesla, obchod a činnost spolků v Policí nad Metují. Mezi exponáty zaujme především kupecké vyřezávané a polychromované znamení v podobě dvou draků podpíraných dvěma postavami – alegoriemi řemesel a obchodu, cechovní truhličky, váhy, soustava pivovarských měr, cechovní ferule či korouhev vyvěšovaná při pravidelných trzích. Poměrně rozsáhlá je i kolekce typářů pečetí. V expozici jsou dále představeny i podmalby na skle, svícny, historický model a dobové obrazy kaple na Hvězdě, či unikátní oltářní obraz malovaný na dřevěných dveřích. Zastoupeny jsou i ukázky kolovratů, historických hodin a oblečení. Své místo mají i předměty dokumentující činnost spolků (Sokol, Tamburašové, Velocipedisté…).

Na chodbě je instalována stálá výstava zachycují v hlavních bodech dějiny kolonizace Policka a dějiny městečka Polici nad Metují od první písemné zmínky v roce 1253 až do roku 2003. Výstava je doplněna medailonky významných osobností z Policka, např. významného historika V.V. Tomky, jehož manželka pocházela z Police nad Metují, pokrokového faráře Sigismunda Boušky, mykologa M. Bezděka, malíře V. Luňáčka, spisovatele A. Krtičky-Polického a diplomata a historika St. Brandejse.

V prostoru tzv. Laudonova sálu je zpřístupněn depozitář s kolekcí lidového malovaného nábytku z Policka a Hronovska z 19. století. Na stěnách jsou částečně odkryté barokní fresky zachycující mimo jiné i podobu průčelí klášterního kostela.

Na chodbách a schodišti expozice jsou během sezóny požádány pravidelně obměňované výstavy.