Pevnost Dobrošov

Pevnost Dobrošov
Dobrošov u Náchoda, 547 01 Náchod

 


Otevírací doba:

Z důvodu připravované rozsáhlé rekonstrukce však upozorňujeme návštěvníky, že provoz pevnosti může být částečně omezen, popřípadě upraven. Aktuální informace budou průběžně doplňovány. 

Poslední možnost návštěvy pevnosti Dobrošov

ČERVEN pondělí až čtvrtek POUZE na objednání 24 hodin předem (bez omezení počtu návštěvníků);pátek, sobota, neděle: prohlídky v 9:45, 11:10, 12:30, 14:00 a poslední v 15:15*

*Počet míst omezen na max. 55 osob. Po dobu prohlídek nebude v provozu pokladna pevnosti.

ČERVENEC úterý až neděle: prohlídky v 9:45, 11:10, 12:30, 14:00, 15:15 a poslední v 16:30*Pondělí: zavřeno, popř. otevřeno jen na objednávku pro min. počet 5 platících návštěvníků (rezervace max. 24 hod. předem)

*Upozorňujeme návštěvníky, že provozní doba se může v závislosti na přípravných pracích k rekonstrukci změnit.

 

SRPEN          úterý až neděle: prohlídky v 9:45, 11:10, 12:30, 14:00
a poslední v 15:15**Upozorňujeme návštěvníky, že časy prohlídek se mohou v případě vyčerpání kapacit daných prohlídek změnit (změna oproti stanovenému času může být max. +30 minut).
ZÁŘÍ soboty, neděle a státní svátek (28. 9.): prohlídky v 9:45, 11:10, 12:30, 14:00 a poslední v 15:15
ostatní dny jen na včasnou rezervaci (min. 48 hodin předem).
Platí od 10. 9. 2018.
ŘÍJEN soboty, neděle a státní svátek (28. 10.): prohlídky v 9:45, 11:10, 12:30 a poslední v 14:00
ostatní dny jen na včasnou rezervaci (min. 48 hodin předem)

Aktuální informace si prosím ověřte na stránkách pevnosti:

http://pevnost-dobrosov.kvalitne.cz


Základní okruh: sruby N-S 75 Zelený a N-S 72 Můstek vč. podzemí.

Do podzemí vede 171 schodů, z podzemí 262 schodů. Stálá teplota 6°C!

 


SRUB N-S 73 JEŘÁB 

Na Velikonoční pondělí 17. 4. 2017 bude objekt možné navštívit pouze po předchozí dohodě. Na státní svátky (1. a 8. 5.; 5. a 6. 7. 2017) bude objekt otevřen od 10 do 16 hod.

VSTUPNÉ

pro rok 2018

Dospělí: 80,- Kč
Školáci a studenti 40,- Kč
Důchodci: 40,- Kč
Děti do 6-ti let: zdarma
Speciální vstupné – pes: 40,- Kč
Fotografování a video 30,- Kč

 

Vstup zdarma: držitelé průkazů Asociace muzeí a galerií ČR, ICOMOS, NPÚ a Zväz múzeí na Slovensku. Ke vstupu zdarma jsou oprávněni po předložení průkazu také příslušníci Armády ČR, Policie ČR, IZS a novináři (týká se pouze jednotlivců, nikoliv skupin, s nimiž je možné domluvit individuální slevu). Držitelé průkazů ZTP/P mají vstup zdarma; průvodce platí 40 Kč. Průkazy jsou nepřenosné a vstup zdarma je umožněn pouze jejich držiteli.


SKUPINY NAD 10 OSOB

Objednávka je nutná pouze pro skupinu, ve které bude více jak 10 osob!

V sezóně (1. 4. – 31. 10.): Tel. (+420) 491 426 047 (od 10 do 18 hod.), mobil: 724 120 498 (od 7 do 20 hod.)

Mimo sezónu (1. 11. – 31. 3.): pouze mobil: 724 120 498

E-mail: pevnost.dobrosov@seznam.cz

Výpravy, které se objednají přes internet prosíme, aby si rezervaci ověřili ještě telefonicky!

Výpravám nad 15 osob poskytneme množstevní slevu (pouze v sezóně od 1. 4. do 31. 10.)! Výše slevy je individuální v závislosti na počtu skupiny a dohodě se správou pevnosti! 

 


Základní informace pro návštěvníky:


Do podzemí vede 171 schodů, z podzemí 262 schodů. Stálá teplota 6°C!

Bezbariérový přístup k objektu: ANO – zpevněná komunikace od parkoviště
Bezbariérový přístup do objektu: NE
WC: ANO – V provozní budově jsou k dispozici zdarma pánské i dámské WC. Z vodovodních kohoutků teče pitná voda
Možnosti parkování: ANO – Pro motoristy je k dispozici prostorné parkoviště 300 m vzdálené od vstupního areálu pevnosti. Ve zvláštním případě lze dojednat se správou pevnosti individuální hlídání auta za poplatek.
Možnosti uložení jízdních kol: ANO – Pro cyklisty jsou instalovány odstavné stojany. V pokladně pevnosti lze domluvit hlídání kol na dobu prohlídky. Doporučujeme však mít vlastní zamykání kol. Správa pevnosti je vybavena pro poskytnutí pomoci cyklistům při drobných defektech.
Úschovna: ANO – Turistické batohy či těžká zavazadla lze po dobu prohlídky dát do úschovy v pokladně pevnosti
Turistické známkové místo: ANO – tur. známkové místo č.324
Prodej suvenýrů a knih: ANO – V pokladně pevnosti lze zakoupit široký sortiment publikací zabývající se fortifikační tématikou, výběr videokazet, pohlednic a suvenýrů. Správa pevnosti zajišťuje v tomto smyslu také zásilkovou službu. Objednávky lze uplatnit poštou na adrese: Správa Pevnosti Dobrošov, Dobrošov 97, 547 01 Náchod, emailem nebo telefonicky
Občerstvení: ANO – Pro občerstvení návštěvníků je v provozním areálu pevnosti (50 mod pokladny pevnosti) k dispozici zastřešený kiosek poskytující sortiment nápojů (nealko, pivo Primátor aj.), originálně balených potravin, mražených výrobků, teplých jídel (hamburger, klobása, hranolky aj.) Kiosek je otevřen současně s pevností Dobrošov, tzn. od úterý do neděle, od 10 hodin do uzavření pevnosti.
Jiné zvláštnosti: ANO – Teplota v podzemí tvrze je pouze  6oC. Nedostatečně oblečení návštěvníci mají možnost, v omezeném počtu, si zapůjčit teplý oděv v pokladně pevnosti.
Ubytování: ANO – V blízkém okolí pevnosti jsou možnosti ubytování v turistických kategoriích např.: Jiráskova chata, Dobrošov 71, 547 01 Náchod, Tel.: (+420) 602 451 421 (Ing. Vladimír Štěpánek), E-mail: jiraskovachata@email.cz
Dětský koutek: ANO – Prohlídka pevností není vhodná pro děti do 6 let. Čekající maminky s dětmi mohou využít dětský koutek s pískovištěm a houpačkami v blízkosti kiosku, po dobu, než tatínkové přijdou z prohlídky. Provozní areál pevnosti je klasifikován jako zóna klidu. Je zde uplatňován zákaz vjezdu automobilů, zákaz vstupu na cizí pozemky a vyžadováno omezování hluku. V prostoru provozní budovy i během prohlídky je zákaz kouření. Čekající návštěvníci mohou využít množství laviček i udržované trávníky k odpočinku.
Odborný výklad: ANO – Pevností provádí návštěvníky kvalifikovaní průvodci. Prohlídky jsou organizovány v závislosti na počtu návštěvníků. Nejdelší čekací doba je 1 hod. Maximální počet osob ve skupině je 50. Běžná prohlídka trvá 1 hod. 15 min.
Cizojazyčný výklad: ANO –  Pro zahraniční návštěvníky jsou v pokladně pevnosti připraveny k zapůjčení průvodcovské texty v jazycích: angličtina, němčina, francouzština, polština, holandština, švédština, dánština, maďarština, ruština. Průvodcovské služby v cizím jazyce se zajišťují na zvláštní objednávku a za příplatek.
Příležitostné výstavy a kulturní akce: ANO – Výstavní síň v provozní budově, mimořádně pořádáno i FORT EXPO
Další prohlídkové okruhy: ANO – pěchotní srub N-S 73 Jeřáb, Naučná stezka Pevnost Dobrošov

 


Kde pevnost hledat?


 

GPS: 50°24’09” – 16°12’09”

Lokalizace: Náchod – Dobrošov.160 kmseverovýchodně od Prahy v Královehradeckém kraji na Náchodsku u hranice s Polskem. Tvrz je umístěna v sousedství stejnojmenné obce. Obec Dobrošov leží3 kmvzdušnou čarou východně od Náchoda v nadmořské výšce620 m.

Přístupové trasy:

Z Náchoda:

Automobilem – po státní silnici8 km ve směru Nový Hrádek přes obce Lipí a Jizbice, parkoviště pro motorová vozidla je300 m za obcí Dobrošov.

Linkovým autobusem Orlobus – z autobusového nádraží (zároveň nádraží ČD) linkou č. 640061 směr Nový Hrádek – 8. zastávka Dobrošov, od zastávky značeným směrem k provoznímu areálu 5 minut chůze.

Pěšky – od autobusového (ČD) nádraží po červené turistické značce k Jiráskově chatě, zde viz. další značení. Z červené tur. značky lze odbočit na konci osady Amerika vlevo a dojít přímo k pevnosti – celkem3,5 km stoupání.

Z Orlických hor:

Nejlépe přes obce Sedloňov a Olešnice v Orl. h. do Nového Hrádku a dále směr Borová, Česká Čermná.

 

 


Popis prohlídkových okruhů


 

a) Výstavní síň v provozní budově pevnosti Dobrošov (dále jen PD).

Zde lze každoročně navštívit ojedinělou a zároveň toho času v Evropě největší kolekci miniatur, figurek, které ztvárňují v historickém kontextu Československou armádu z období před druhou světovou válkou ( více o výstavě >>> ).

Ve výstavní síni probíhají také úvodní výklady průvodců, jsou zde k dispozici mapy, schémata a modely objektů opevnění.

 

b) Prohlídka tvrzových objektů a podzemních prostor

Při vstupu do provozního areálu PD návštěvníka zaujme dělostřelecký srub N-S 75 Zelený, gigantická pevnostní stavba o rozměrech 47×16 m, s tloušťkou stěn a stropu 3,5 m, o kubatuře 5 520 m3betonu.

Prohlídka začíná právě vstupem do tohoto objektu přes ochranný příkop. V interiéru dělostřeleckého srubu se prochází bojovým a týlovým patrem. V horním (bojovém) patře jsou vystaveny makety houfnic vz.38 ráže10 cm, které připomínají hlavní výzbroj srubu. Výstavní fotopanely při stěně patra srubu dokumentují předmnichovské události v ČSR

V dolním (týlovém) patře lze shlédnout prostory určené pro umístění filtračního zařízení, sociálního zařízení, odpadové jímky pro nábojnice a ubikaci.

Z obou pater lze nahlédnout do výtahové šachty, jejíž hloubka tají dech. Dva rychlovýtahy měly propojit podzemní muniční sklady s bojovým patrem dělostřeleckého srubu

Čtvercovým schodištěm s odpočívadly návštěvníci sestupují do podzemí tvrze. Podzemí je osvětleno elektrickým proudem, stavebně dokončené jsou zde muniční sklady, prochází se částí hlavní galerie, avšak nejvíce zaujmou rozsáhlé kasárenské prostory. Průchod podzemím končí pod pěchotním srubem Můstek, do jehož interiéru nás zavede poněkud dlouhé ale pohodlné schodiště. Návštěvník se nechá často zmást pocitem, jak nekonečně dlouhé prostory prošel, ale ve skutečnosti to byla pouze asi ¼ z celkové délky. Další velká část chodeb jsou pouze ve skále vyražené štoly, po více než 68 letech velmi nebezpečné.

Týlové patro pěchotního srubu N-S 72 Můstek je dobře zachovalé ač celý objekt byl devastován. Zde zaujme např. řešení nouzového výlezu. Bojové patro je těžce poškozené. V malé expozici lze spatřit fragmenty projektilů, které mají přímou souvislost s devastací objektu.  Pro konečný výstup z útrob betonového komplexu slouží točité kovové schodiště umístěné v jedné ze čtyř šachet pro pancéřové věže. Schodiště končí na stropní plošině srubu Můstek a za příznivého počasí se návštěvník potěší krásným výhledem do okruhu až 80 km.

Třetí z dokončených objektů srub N-S 73 Jeřáb není běžně přístupný, bývá však otevřen od státních svátcích. Od srubu Můstek je vzdálen 600 m a dostaneme se k němu po vyznačených trasách. Venkovní stěny objektu nesou stopy cvičných paleb německé pěchoty. Do interiéru srubu se vstupuje nouzovým výlezem a průvodci nám ukáží autentické dobové kresby obránců Jeřábu v jedné z ubikací.

Pozn.: Používaný český termín „srub“ byl zvolen vojenskými projektanty jako ekvivalent k cizímu „těžký bunkr“. 

 

c) Naučná stezka Pevnost Dobrošov (dále jen NS PD) – zdarma volně přístupná

Náchodský úsek pohraničního opevnění z roku 1938 představuje jednu z nejzajímavějších oblastí celé linie rozkládající se mezi Krkonošemi a městem Ostravou. Lze zde navštívit nejtěžší pevností objekty s podzemními kasárnami, spatřit těžké izolované pěchotní sruby i lehké objekty mnoha variant. Naučná stezka si klade za úkol přiblížit návštěvníkům alespoň část celého systému.

NS PD začíná u dělostřeleckého srubu Zelený, je značena a má dvě trasy.

Trasa č.1 vede přes sruby Polsko, Hrobka, Jirásek, Jeřáb a končí na Jiráskově chatě. Je na ni

umístěno 10 velkoplošných informačních tabulí. Tato trasa je vhodná pro turisty, kteří se hodlají vrátit k parkovišti, zastávce ČSAD, nebo k prohlídce pevnosti, např. po polední pauze.

Trasa č.2 vede přes sruby Polsko, Hrobka, Lom, Březinka a končí v Bělovsi u Náchoda. Obsahuje 9 popisných tabulí a je vhodná pro turisty, kteří směřují do Náchoda, např. k vlaku, busu, nebo do autokempu.