Stará roubená škola z roku 1785

Stará škola “Dřevěnka”
Hvězdecká ulice čp.15, 549 54 Police n.M.

Otevírací doba a vstupné:

Otevírací doba:
Květen: pátek, sobota, neděle a státní svátky 1.5. a 8.5. 9,00-12,00 a 13,00-16,30 hod.
Červen-září: denně kromě pondělí 9,00-12,00 a 13,00-16,30 hod.
Říjen: pátek, sobota, neděle 9.00-12:00 13:00-16:00
Telefon: 775 393 608, či e-mail: vecerova@muzeumnachodska.cz
Rodinné vstupné s muzeem papírových modelů
Plné vstupné 40,- Kč
Snížené vstupné (děti, studenti, senioři) 20,- Kč
Děti do 6 let 0,- Kč

Přehled kulturních akcí a výstav ve staré škole najdete na stránkách Muzea Náchodska, popřípadě na stránkách Cechu panen rukodělných www.drevenka-police.cz

Popis expozice:

Původní barokní patrová roubená budova se šindelovou mansardovou střechou byla postavena v roce 1785 jako náhrada za nevyhovující dřevenou školu z roku 1705. Ve škole se vyučovalo až do roku 1857.

V přízemí se nacházely dvě třídy a v patře byty učitelů. Kolem roku 1900 byla v přízemí bývalé školy umístěna truhlárna. Interiéry jsou již nepůvodní, upravené v 90. letech 20. století (nové podlahy, akumulační kamna, vestavěné sociální zařízení).

Z původního vybavení se zachovalo původní dřevěné schodiště ve vstupní síni.

V současné době jsou v přízemí nainstalovány ukázky dvou školních tříd a v patře replika bytu z počátku 20. století. Průchodem přes bývalou černou kuchyni se podívají na  zahrádku za školou, kde jsou k vidění například původní latríny. Výstavu přibližující život ve staré škole připravilo Regionální muzeum v Náchodě ve spolupráci s Cechem panen rukodělných.

Expozice nezachycuje podobu školy v době, kdy zde reálně probíhala výuka (1785-1856), ale až mladší období.

V menší školní třídě jsou vystaveny ukázky historických celodřevěných školní lavic z Pěkova a Dolních Vernéřovic.

Nově zřízená velká školní třída připomíná dobu 30. let 20. století, její vybavení pochází ze zrušené školy v Dolních Vernéřovicích a daroval jej obecní úřad v Jívce.

Byt v prvním patře je zařízen převážně nábytkem ze sbírek Regionálního muzea v Náchodě. Návštěvníky může zaujmout komplet ložnice z domácnosti pana Fajta z Police nad Metují či stará lednička z Hejtmánkovic. Vystavené nádobí, oblečení, prádlo a další vybavení je ze sbírek paní Šťovíčkové, Hejnové a z darů různých dobrodinců.